В Световния ден на книгата - Новите родители препоръчват
Снимка: Guliver / iStock
По случай 23 април - Световния ден на книгата и авторското право, си позволяваме да изтъкнем няколко причини, които мотивират за повече четене. И не, че не четем всеки ден, но това са предимно статуси, туитове и новини.
Ако сте от хората, на които все не им остава време за книга или дори за статия, по-дълга от две-три страници, може би сега е моментът да преразгледате графика си. Ето само някои от многобройните предимства, които има всекидневното съсредоточено четене.
1. Стимулира ума
Ако човек поддържа ума си във форма, това може да забави и предотврати болестта на Алцхаймер и други форми на деменция. Активният мозък по-трудно губи сила. Също като мускулите и мозъкът се нуждае от упражнения, за да бъде в перфектна форма. Четенето е най-достъпното от тях.
2. Намалява стреса
Без значение колко сте напрегнати на работа или в личните си отношения – каквито и проблеми да имате, забравяте за всичко, когато потънете в някоя интересна история. Добре написаният роман ни пренася в други светове, а една интересна статия ангажира вниманието ни, помага ни да се задържим в настоящия момент и ни откъсва от тревожните мисли.
3. Дава знания
Когато четем, в главата ни непрекъснато постъпва нова информация. Никога не се знае кога тя ще ни потрябва. Ето малко храна за размисъл: ако някога попаднете в сурови условия, помнете, че дори и да загубите всичко – работата си, имуществото си, парите си, дори здравето – никой не може да ви отнеме познанията.
4. Обогатява речника
Това върви заедно с предходното – колкото повече четете, толкова повече нови думи минават пред очите ви и постепенно стават част от всекидневния ви речник. Умението да се изразявате добре помага във всяка професия и повишава самоувереността ви. Доказано е, че хората, които говорят добре и имат познания в много сфери, получават повишения по-често и по-бързо.
5. Подобрява паметта
Рядко се замисляме колко неща запомня човек, когато чете роман – поредица от герои, техните истори, нюансите в поведението им, множество епизоди и микросюжети, които се преплитат по всевъзможни начини. Това е огромно количество информация, която мозъкът запомня удивително лесно. Още по-удивително е как това се отразява на физиологично ниво – с формирането на нови спомени се образуват нови връзки между невроните и се подсилват старите.
Още причини можете да откриете в Обекти.бг
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари